Hemoroidy jsou cévní pleteně nacházející se uvnitř řitního kanálu (vnitřní hemoroidy) a při jeho okraji pod kůží (zevní hemoroidy). Jejich funkcí je utěsňovat konečník a bránit nechtěnému úniku stolice. Potíže s hemoroidy mohou vést k rozvoji obtěžujících příznaků, které se vzhledem k náhlému vzniku označují jako akutní hemoroidální příhoda.

Bolest nohou, otoky, křeče a obuv, kterou není možné po celém dni dopnout, jsou víc než jen nepříjemnosti, které nějak odezní. Tímto způsobem totiž tělo dává najevo, že žíly jsou nemocné a že je čas mluvit o chronické žilní nemoci. Žilní onemocnění provází řada projevů. Kromě zmíněných otoků a křečí to jsou metličky a křečové žíly.

Bolavé těžké nohy, křečové žíly a trvalé otoky nohou jsou projevy chronického žilního onemocnění, kterým trpí 34 % mužů i žen ve věku 18 až 40 let a 44 % mezi 41 a 60 lety1. Na jeho rozvoj má vliv dědičná tendence ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Je to ale spíše životní styl a přístup k léčbě, které mohou za to, jak se bude chronické žilní onemocnění rozvíjet. Ne každý musí procházet všemi stadii onemocnění. Bez dlouhodobé kontinuální léčby ale vývoj onemocnění směřuje vždy ke zhoršení.

V podvědomí populace přetrvává přesvědčení, že jak mohou být nepříjemné, někdy až bolestivé projevy samotného hemoroidálního onemocnění, jsou takové i léčebné zákroky, kterými se hemoroidy ošetřují. Během posledních let však byly vyvinuty metody, které s sebou nepřinášejí výraznější bolestivý zážitek, a navíc jsou prováděny ambulantně – tzv. „na počkání“. Nevyžadují pracovní neschopnost nebo jiná režimová opatření a mají vysokou léčebnou efektivitu.