Láska ke koním, motorkám a cyklistice bývá často na celý život. Při časté jízdě v sedle ale může docházet k bolestem a otokům konečníku z neustálého otřásání při projížďce. Je třeba se svých koníčků vzdávat kvůli konečníku a hemoroidům? Ne nutně. Extrémně častá jízda v sedle patrně neprospívá, ale hlavní viníci potíží s hemoroidy jsou jinde.

Příběh Věry: Kvůli oteklým nohám byla cesta nesnesitelná

12.06.2024 / MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Nedávno mi v ambulanci vyprávěla jedna pacientka svoji zkušenost s dlouhým cestováním autobusem na dovolenou. Domnívám se, že je důležité sdílet takové zkušenosti, protože mohou sloužit jako ponaučení pro nás všechny, jak důležité je dbát na své zdraví a naslouchat doporučením odborníků. Přečtěte si následující příběh a možná z něj i vy můžete čerpat cenná poučení.

Bolavé a oteklé nohy, noční křeče, metličky, křečové žíly i bércové vředy. To vše jsou projevy chronického žilního onemocnění. Týkají se i vás?

Pokud vás trápí oteklé, bolavé nohy, metličky nebo křečové žíly, možná už jste se poohlíželi po přípravcích na zmírnění těchto obtíží. Než se rozhodnete pro konkrétní výrobek, je dobré se podívat, zda patří do skupiny doplňků stravy, léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, nebo kosmetiky. Toto rozdělení přímo souvisí se způsobem fungování přípravku a s podmínkami, které musí výrobce před jeho uvedením na trh splnit. Na co se při nákupu zaměřit a jaké účinky od nich lze očekávat?