Bolest a nepříjemné pocity v pánvi, které se mohou zhoršovat v době menstruace, po pohlavním styku nebo při pobytu na toaletě. I takto mohou vypadat křečové žíly, příznak chronického žilního onemocnění. V oblasti pánve s nimi má přitom vlastní zkušenost každá desátá žena.

Statické polohy nohou brání plynulé cirkulaci krve. Zejména lidem, které trápí chronické žilní onemocnění, pak krev stagnuje v nohách a způsobuje řadu potíží. Například pocity těžkých nohou, jejich bolesti nebo otoky. Během cestování, kdy jsou nohy delší dobu v nehybné pozici, mohou být projevy o to výraznější. Jak si cestování usnadnit a čeho se vyvarovat?

Zapojit pohyb do života nemusí nutně znamenat denně sportovat. Je třeba ale nenechávat svaly těla příliš dlouho v nečinnosti a hýbat se přirozeně. Přínosem může být zmírnění otoků a bolesti nohou žilního původu, prevence dalších projevů chronického žilního onemocnění a pevnější fyzické zdraví. V neposlední řadě pohyb také zlepšuje spánek, náladu a přispívá k silnějším kostem.

Láska ke koním, motorkám a cyklistice bývá často na celý život. Při časté jízdě v sedle ale může docházet k bolestem a otokům konečníku z neustálého otřásání při projížďce. Je třeba se svých koníčků vzdávat kvůli konečníku a hemoroidům? Ne nutně. Extrémně častá jízda v sedle patrně neprospívá, ale hlavní viníci potíží s hemoroidy jsou jinde.