Advent má být obdobím klidu a veselí, kdy se v rodinách zapalují svíčky na věnci a peče cukroví. Poslední měsíc v roce ale bývá spíše uspěchaný. Stres, nedostatek času na relaxaci a vyšší příjem cukru mohou dávat trávicímu ústrojí docela zabrat. Opakovaná zácpa anebo průjem přitom bývají nejčastější příčinou vzniku potíží s hemoroidy. Zkuste letos udělat změnu a upéct cukroví bohatší na vlákninu. Změkčuje stolici a nepřímo pomáhá s lehčím vyprazdňováním.
Metličky a křečové žíly jsou mnohem více než vystouplé žíly, které kazí vzhled nohou. Patří mezi nejviditelnější projevy chronického žilního onemocnění. Kvůli hormonálním změnám a tlaku na žilní systém při těhotenství se s nimi setkávají hlavně ženy. Jak se jich zbavit a jak dlouho to trvá?
Jak rozproudit lymfatický systém?
Lymfatický systém je součást imunitního a oběhového systému těla, který hraje klíčovou roli v odstraňování toxinů a odpadních produktů z těla a v obraně proti infekcím. Odpadní látky jsou z tkání odplavovány lymfou, mléčně zbarvenou tekutinou, do lymfatických cév. Lymfatickým systémem je pak lymfa transportována až do krevního oběhu. Pokud je funkce lymfatického systému narušená (z vnitřních či zevních příčin), nedochází k dostatečnému odtoku lymfy z tkání. Navenek se tento úkaz projevuje otokem. Co udělat, aby k lymfatickým otokům nedocházelo?
Za příčinou vzniku bércového vředu je nejčastěji chronické žilní onemocnění. To spočívá v nedomykavosti žilních chlopní. Při nedomykavosti dochází v žíle k městnání krve nebo až ke zpětnému toku, tzv. refluxu. Druhou příčinou je pak neprůchodnost žilního systému. Ta může být způsobena trombózou nebo útlakem žíly chorobným procesem zvenčí. Oba tito činitelé pak vedou ke vzniku tzv. žilní hypertenze, díky které je nastartována celá kaskáda změn, jak ve vlastní žíle, tak v jejím okolí.