Při dalekých cestách bývají nohy zpravidla dlouhou dobu ve statické pozici. V tu chvíli nemůže krev v těle optimálně cirkulovat a městná se v žilách dolních končetin. Jde o zcela přirozený dopad nulové pohybové aktivity, který se týká všech lidí a projevuje se pocity těžkých nohou, bolestí a otoky nohou. Tyto projevy také mohou značit první známky chronického žilního onemocnění. Pro lidi, kteří jim trpí, znamená několikahodinové sezení obrovskou zátěž na žilní systém. Jak si cestování usnadnit?

Režimová opatření u nemocných s lymfedémem

25.05.2023 / MUDr. Zuzana Navrátilová, Ph.D.

Přijetí a dodržování vhodného životního stylu, a naopak ignorace níže uvedených doporučení mohou vést k odlišnému vývoji onemocnění.

S napětím a bolestí nohou se za život setkal asi každý. Bolesti v nohách, různá pnutí, otoky nohou, pocity tíhy a křečí ale nejsou něčím, co byste měli přecházet a podceňovat. Mohou to být projevy špatného návratu žilní krve do srdce, které se bez řádné a dlouhodobé léčby budou jen stupňovat. Časem pro vás může být problémem i prostá chůze. Jak z toho ven?

Mluvit s ostychem o potížích s konečníkem nebo s hemoroidy je zcela přirozené. Málokdo je schopný sám od sebe hovořit o svědění, pálení nebo krvácení z konečníku a dalších projevech hemoroidálního onemocnění před kýmkoli, natož před lékařem. Proktologické kliniky a ambulance, kde se nemocemi konečníku zabývají, zpravidla se studem počítají. Pomohou vám s řešením onemocnění, které vás zbytečně omezuje v plnohodnotném životě.